Güvenli bir online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler

5.000 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 

Güvenli bir online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler

Alışveriş, güvenli, online güvenli alışveriş, Güvenli bir internet alış verişi için dikkat edilmesi gerekenler, internet alış veriş, güvenli alış veriş , security, online sale, alış veriş, internet güvenliği, Online tedbir, online güvenlik, güvenilir siteler

Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin
Makalemizi Paylaşabilirsiniz
  • Güvenli Alışveriş İpuçları

   08.03.2024

    İnternette güvenli bir alış veriş yapabilmek için dikkat etmemiz gerekenler. Online alışverişin güvenlik ipucları. 

 •         Öncelikle şunu baştan bilelim ve kabul edelimki internette %100 güvenli bir alış veriş diye birşey yoktur. Sadece risklerin azaltıldığı bir alışveriş vardır. Bu sadece internet alışverişi için geçerli değil gerçek hayattada %100 güvenli bir alışveriş maalesef yoktur. Gerçek hayatta nasıl alışveriş yaparken bazı tedbirler alıyorsak, örneğin genelde tanıdık bildik daha önceden alışveriş yaptığımız yerlerden alışverişimizi yapmaya dikkat ediyorsak nette de aynı şekilde ama biraz daha fazla güvenliği önpilana çıkararak  alışveriş yapmalıyız. 

         Gerçek hayatta yaptığımız alışverişlerde nelere dikkat ediyorsak nette alışveriş yaparken bunlara ilave olarak teknik detaylarada dikkat etmemiz gerekiyor. Gelin isterseniz hemen başlayalım ve güvenli bir internet alışverişi için  dikkat etmemiz gereken konuları sıralayalım.

   

   

  1 -  Alışverişe başlamadan önce ilk yapmamız gereken, sitenin güvenlik sertifikasının olup olmadığını kontrol etmek. Bunun için adres çubuğuna bakmamız yeterli. Güvenlik sertifikası olan sitelerin adresleri Https://  şeklinde başlar. Sertifikası olmayan sitelerin adressleri Http:// şeklinde başlar. Güvenli sitelerdeki bilgiler bize gelmeden önce bu sertifikaya sağlayan güvenlik firmalarının filtresinden geçer. Bu şekilde zararlı yazılımların yüklenmesi önlenir. 

   

   

   

  2 -  ETBİS kaydı kontrolu.  Elektronik Bilgi Sistemi kaydı olup olmadığı kontrol edilmeli. Siteler genelde ETBİS kontrolu için sitenin en sonunda karekod koyarlar. Bunu tıkladığınızda direk Elektronik Bilgi Sistemi ne bağlanırsınız. Bu  devletin e-ticaret yapan siteleri kayıt altına aldığı bir sistemdir. Burada site ile ilgili temel bilgileri ve firma bilgilerini bulabilirsiniz.

   

  3 - Sitenin kopya bir site olup olmadığını araştırın. Günümüzde en yaygın internet dolandırıcılığı kopya sitelerle yapılmakta. genelde bilindik bir site birebir kopyalanarak internette reklam verip sizi siteye çekmekteler. Siz güvenilir bildiğiniz siteden alışveriş yaptığınızı zannederken, aslında dolandırıcıların tuzağına düşmektesiniz. Bu tip siteler anlık kurulup belli bir süre hızlı bir reklam kampanyasıyla insanları tuzağa düşürüp aldıkları ürünleri ya göndermemekte yada alakasız şeyyler göndermekteler. Genelde bu sitelerde kredi kartı gibi ödeme sistemleri olmayıp kapıda ödeme veya eft ile ödeme almaktalar. Sanal pos ve güvenli ödeme sistemleri belli bir güvenlik protokolleri istedikleri için bunu yerine getiremeyecekleri için  kapıda ödeme  veya ibana para transferi gibi hiçbir güvenlik gerektirmeyen yöntemleri seçmekteler. (kapıda ödeme yönteminde ürünü açıp kontrol edilememekte. Ürünü ancak teslim aldıktan sonra açabilmektesiniz)

   

  4 - Yukardakiilerden hariç alan adı kontrolu. Alan adının kayıtlı olduğu firma alan adı geçmişi gibi kontroller de yapabilirsiniz.

  Şuanakadar saydıklarımız teknik köntrollerdi. fakat bunlar bir sitenin tamamen güvenli olduğunu ıspatlamaz. Bunlardan hariç kendi araştırmamızla yapmamız gereken kontroller var.

   

  5 -  Siteyi araştırın; iletişim bilgilerini kontrol edin Firma ünvanı, telefon ve adres bilgilerinin tam ve doğru olup olmadığını kontrol edin.Firmanın mersis numarası vergi numarası vs doğru olup olmadığını araştırın.

   

  6 -  Firma sadece internettenmi satış yapıyor fiili satış noktası varmı bunları araştırın. Fiili satış noktası olan firmalar sadece internette satış yapmak için kurulan firmalardan genelde daha güvenli olur.

   

  7- Araştırabiliyorsanız firma geçmişini araştırın. Eski firmalar yeni kurulan firmalara göre çok daha güvenlidir. Firmaları ticaret odaları ve vergi numarası sorgulayarak vergi dairesinden bilgilerini doğrulayabilirsiniz.

   

  8 -  İletişime geçin; Yapcağınız alışverişle ilgili bilgi almak için telefonla ve whatsapp hattıyla iletişim kurun. Ürünler hakkında bilgi alın. Ürünün stokta olup olmadığını. Yoksa termin veya üretim süresini öğrenin.

   

  9 -  Site geçmişi çok önemlidir. Sitenin geçmişini araştırın. Unutmayın eski siteler yeni kurulan sitelere göre daha güvenli sayılır. 

   

            Bütün bunlara dikkat ettiğinizde güvenle internetten alış veriş yapabilirsiniz. Artık günümüzde kapı kapı dolaşıp  ürün aramak hem yorucu ve hemde son derece kıymetli vaktimizin kaybı demek. Bunun yerine arkanıza yaslanın ve kolay ve zevkli alışverişin tadını  çıkarın .

   

  Fakat şunu asla unutmayın  %100 güvenli alışveriş yoktur... 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin

  Makalemizi Paylaşabilirsiniz

  315
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.

  Etiketler

  Alışveriş

  güvenli

  online güvenli alışveriş

  Güvenli bir internet alış verişi için dikkat edilmesi gerekenler

  internet alış veriş

  güvenli alış veriş

  security

  online sale

  alış veriş

  internet güvenliği

  Online tedbir

  online güvenlik

  güvenilir siteler  KATEGORİLER

  SON YAZILAR

  EN POPÜLER

  İlk Yorumu Siz Yazın


  United States of America